Almanya Ausbildung

Ausbildung

Dual Mesleki Eğitim

Almanya ticaretinin öğrenmenin özel bir yolu var: Dual mesleki eğitim. Dual eğitim birçok pratik çalışmadan oluşur. Genellikle iki ila üç buçuk yıl arasında sürüyor ve iki evreye sahip: Her hafta bir ya da iki gün veya bir meslek okulunda daha uzun bitişik bloklardan oluşur. Burada, öğretmenler size teorik bilgileri öğretir. Diğer günlerde bir şirkette olacaksınız ve bu bilgiyi örneğin bir makinede çalışarak uygulayacaksınız. Ayrıca şirketin nasıl çalıştığını, ne yaptığını ve daha sonra orada çalışmayı hayal edip edemeyeceğinizi de göreceksiniz.

Teori ve pratiğin birleşimi, staj yerleri özellikle şirketlerin Öğrencilerden beklentileri doğrultusunda hazırlık yaparlar.  sadece uzmanlık değil, aynı zamanda bu bilgiyi uygulamadaki pratik deneyimlerle katkı sağlamaları beklenir.  Almanya’daki yaklaşık 350 tanınmış eğitim kurumundan , kesinlikle eğlenceli ve yeteneklerinizi karşılayan biri okulu seçebilirsiniz.  

Dual eğitim size  iş için çok iyi şanslar sunar ve bu nedenle özellikle  öğrenciler için popülerdir: Okula giden tüm gençlerin yaklaşık üçte ikisi Lise eğitimden sonra Dual eğitim almaktadır. Almanya’da bir çıraklığa başlamak için yapmanız gereken ön şart ne okumak istediğinize karar vermektir.

Dual eğitimde gelir durumu

Almanya’da, her ay çalıştığınız şirketten ikili eğitim sırasında bir maaş alırsınız. Ortalama olarak çıraklar şu anda brüt 1000 avro kazanmaktadır. Mesleğe ve çalıştığınız bölgeye bağlı olarak az ya da çok alabilirsiniz. Mekatronik teknisyeni olarak çıraklık durumunda,   örneğin, aylık brüt ortalama 1.088 avro civarındadır. Çırakların maaşı da her çıraklık yılında artar. Bu paranın bir kısmı sosyal sigorta için  mahsup edilecektir  . Eğer bir yılda  8354 Euro kazanırsanız  ek   vergileri  ödemeniz gerekir.  

Dual eğitim kursu

Dual eğitim genellikle her yıl 1 Ağustos’ta veya 1 Eylül’de başlar. Şirketteki uygulamalı çalışmalara ek olarak, eğitim sırasında meslek okulunu ziyaret edeceksiniz. . Saatin üçte ikisi çıraklığınız için özellikle önemli konulardan oluşmaktadır. Çıraklık döneminde yılda en az 24 iş günü veya dört hafta tatiliniz olur – ancak yalnızca okulun tatil vakti olduğu sırada tatil yapabilirsiniz.

Öğretmenlerin, eğitmenlerin ve meslektaşların ve çevren , eğitiminde seni destekliyor olacaklar. Eğitiminizin ilk yarısından sonra, okulda öğrendiklerinizi ve bu işte nasıl kullanacağınızı göstermek için bir ara sınavı vermeniz gerekir. Eğitim final sınavı ile sona erer. Sınavlar genellikle Almanca olarak yapılır. Başarılı mısınız , Alman ekonomisinde kariyer yapma şansın varmı sınav sonrasında belirginleşir  .

Ausbildung

Ausbildung eğitimi

Dual eğitimin aksine, şirkette bu tür bir eğitimle daha az zaman harcıyorsunuz. Özel meslek okullarında veya meslek yüksekokullarında teori ve pratiği öğrenirsiniz. Bu, okul bilgisini uygulayabileceğiniz şirketler veya sosyal kurumlardaki uzun süreli stajlarla desteklenir. Bu eğitim şekli, örneğin hemşirelik mesleğinde, aynı zamanda tasarım, ticari veya teknik alanda da mevcuttur.

Genellikle bir okul eğitimi bir ila üç yıl sürer. Devlet okullarında ve özel okullarda sunulmaktadır, özel hizmet sağlayıcılar genellikle okul ücretlerini öderler. Dual eğitimin aksine, her okul eğitiminiz sırasında sabit bir ücret alamazsınız. Bunun istisnası vardır elbette, mesela adayların hastanelerde veya bakım evlerinde uzun çalışma süreleri boyunca çalıştıkları sağlık sektörüdür. Tüm eğitim boyunca oradan bir ücret alırlar. Örneğin, bir hemşire olarak, eğitimin ilk yılında brüt 1.200 Euro, ikinci yılda brüt 1.302 Euro ve geçen yıl brüt 1.403 Euro kazanırsınız.

Eğitim odaklı çalışma

Entegre edilmiş çift çalışma programı, özel bir üniversite uygulama şeklidir. Ausbildung okuyan biri sonrasında ek yıl ile birleştirerek Üniversite diploması alabilir yani . Eğitiminizin sonunda iki derece alacaksınız: biri üniversiteden diğeri şirketten. Özellikle ticari veya teknik alanda, bu alanlar örneğin ekonomi, makine mühendisliği veya bilgisayar bilimlerinde sunulmaktadır.

Mükemmel pratik deneyim, size mükemmel iş ve kariyer fırsatları sunar. Ayrıca, şirkette geçirdiğiniz süre boyunca kursiyerler gibi tazminat alacaksınız.

Eğitime entegre ikili çalışma genellikle üç ila beş yıl sürer. Mesleki eğitim genellikle iki yıla kısalır, böylece çalışma için yeterli zaman kalır. Bu çalışma biçimine kabul edilmek için  Ausbildung üniversitelerine kabul edilmeniz gerekir. Bunu yapmak için önce pratik aşamalarda sizi eğitim verecek bir şirkete başvuruyorsunuz. Daha sonra şirketin işbirliği yaptığı üniversiteye kayıt oluyorsunuz. 

Dual eğitim için beş neden

  1. Çok pratik: Teori ve pratik ile eğlenceyi ikiye katlayın 

Almanya’daki mesleki eğitim özellikle çeşitlidir. Çünkü sadece üniversitede eğitim almıyorsunuz. Şirket uygulamalarını en baştan tanıyacaksınız. Ek olarak, öğretmenler haftada bir veya iki gün için veya gerekli bloklar halinde gerekli uzmanlık bilgisini size öğretir. Teori ve pratiğin birleşimi ile iş dünyasına hazırsınız. 

  1. Başarı: Genç yetenekli öğrenciler büyük talep görüyor

Bir çıraklığa başlama şansınız çok yüksek çünkü birçok endüstri stajyer arıyor. Sadece 2018’de, 57.700 çıraklık açığı mevut idi. 

  1. Gelir: Öğrenme ve para kazanma

Almanya’da eğitime başlarsanız, ilk günden itibaren kendi paranızı kazanmaya başlayacaksınız. Şirketler orada yaptığınız iş için size para ödeyecek. 

  1. İşe başlama: Yüksek Kalıcı olma şansı

Mesleki eğitim Alman iş piyasasına biletiniz olabilir. Sonuçta, eğitimin başarıyla tamamlanmasından sonra çırakların yaklaşık üçte ikisi doğrudan şirketler tarafından alınmaktadır. Daha sonra uzman olursunuz, iyi kazanırsınız ve şirketi, prosedürleri ve meslektaşları zaten bildiğiniz için hayatınız daha kolay hale gelir.

  1. Perspektif: İyi kariyer olanakları

Mesleki bir eğitim ile geleceğe hazır olursunuz. Kararlı profesyoneller iş piyasasında talep görürsünüz. Bazı alanlarda, akademisyenlerden daha fazla kalifiye işçi gerekir. Seni görmeyi dört gözle bekliyoruz – Almanya’da bir kariyer yap! Ve belki bir gün uzman bir usta olarak serbest meslek sahibi olacak ve kendinize yeni çıraklar alacaksınız.